Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 3033008



*

nr 303 3008


Fat

silver, sekelskifte, vapenkartousch, dia 30


Utrop:

1.200 kr

Såld:

950 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 mars 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/3 12:53:28 1      800 kr
5/3 20:25:52 2      ledande budet*
7/3 09:57:16 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat sekelskifte silver vapenkartousch ädelmetall
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8235 Glas
    3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:03
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8250 SockerskÃ¥lar
    på fot 2 st, + fat på fot ns. Höjd: 18-38 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr